בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בעולם 
בדרך לרצח עם? הסכסוך בדר' סודן מתעצם, ארה"ב נאבקת על הטלת אמברגו 

בדרך לרצח עם? הסכסוך בדר' סודן מתעצם, ארה"ב נאבקת על הטלת אמברגו

 
בעולם |
 

מאז הכרזת העצמאות בשנת 2011, התעורר סכסוך בין שני השבטים הדומיננטיים, שהולך ומחריף בין השאר בשל כמויות הנשק שהגיעו לשם מהמערב. ארה"ב מבקשת הטלת אמברגו נשק על המדינה הצעירה, ואילו סין ורוסיה מתנגדות, מטעמים כלכליים • פרשנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בשנת 2011 הוחלט, בלחץ מערבי אינטנסיבי, על מתן עצמאות לדרום סודן שנחשבת המדינה הצעירה ביותר בעולם. רבים תלו תקוות שההכרזה על המדינה החדשה תסיים את הסכסוך השבטי עתיק היומין במדינה, אולם נראה שהמדינה הצעירה רחוקה מכך מאוד.

 

מה שאיחד את דרום סודן המפולגת היה המאבק בצפון, אולם חלוקה אתנית ישנה בין שבט דינקה לנואר גרם למאבק להתחדש לאחר העצמאות, בפרט בנושא השליטה באזורי הבקר. שבט הדינקה הוא הגדול ביותר בדרום סודן עם למעלה מ-30 אחוזים מהאוכלוסייה, ואילו הנואר מונה כחמישה עשר אחוזים. בשאר האזורים ישנם שבטים אחרים, אך שני אלו הדומיננטיים.

 

בזמן שהצפון המוסלמי-ערבי דיכא את השחורים בדרום, הם התקוממו והעולם המערבי היה לצידם בדרישה הלאומית. ארצות הברית לבדה הזרימה 800 מיליון דולר למאבקם של הדרום סודנים, סכום גבוה בקנה מידה של סיוע למדינה אפריקנית. התקווה הייתה שהעצמאות תגרום לאיחוד גם בין השבטים.

 

 

 
נשק רב שהגיע מהמערב. טנק בדרום סודן
 נשק רב שהגיע מהמערב. טנק בדרום סודן   צילום: רויטרס 
 

בשל המאבק שהתפרץ מאז העצמאות, יצרו השבטים חלוקה שלטונית כך שהנשיא הוא משבט הדינקה, ואילו סגן הנשיא הוא בא מהנואר, ולהסכם שלום שנחתם בין הצדדים בשנת 2015. פיטורי סגן הנשיא ליבו את הסכסוך האתני מחדש, והמיר אותו מסכסוך זהותי עם הצפון, לסכסוך שבטי. האו"ם וארה"ב מזהירים כי "אנחנו בדרך לרצח עם".

אחד הזרזים המרכזיים לרצח העם הוא כמות הכסף לרכישת נשק שהוזרם לשם ממדינות כמו ארה"ב, ולפי פרסומים זרים גם ישראל. ארה"ב מבינה שהיא בדרך לרצח עם, ולכן הם הלכו לאו"ם וביקשו להטיל אמברגו על דרום סודן. מי שמתנגד לכך הם סין ורוסיה, שלא מוכנים, מסיבות כלכליות, להטיל את הצעד המתבקש על דרום סודן.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by