בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לונדון את קירשבנאום 
מלחמה, שלום ובחירות: ראיון עם אהוד ברק 

מלחמה, שלום ובחירות: ראיון עם אהוד ברק

 
לונדון את קירשבנאום |
 
חדשות nana10

מפלגת העבודה נסקה בסקרים בעקבות המלחמה אותה ניהל מנהיגה בעזה. כעת כשאחרון חיילי צה"ל יצא מהרצועה, שר הביטחון אהוד ברק מתפנה לראיון מיוחד • על המבצע: "היעדים הושגו" • על התכנית המדינית שלו: "שלום אזורי כולל" • על המפלגות האחרות: "הליכוד יוביל אותנו למבוי סתום, אי אפשר לדעת מה קדימה רוצה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חלק ראשון (11:27 דק')

פחות משבוע מהרגע שהוכרזה הפסקת האש, שר הביטחון אהוד ברק מגדיר את מבצע "עופרת יצוקה" כהצלחה.

"יצאנו למבצע עם שתי מטרות: להשיג מציאות חדשה בדרום שבה אין פעילות עוינת מרצועת עזה, וישנה פעולה יותר אפקטיבית למניעת הברחות לאורך הגבול. הדברים האלו הושגו. אחד באמצעות הפעולה של צה"ל באופן ישיר, שני באמצעות הרתמות של מצרים שעוד תעמוד למבחן בשבועות ובחודשים הקרובים".

"מה שהושג קודם כל הוא מכה חסרת תקדים לחמאס שלא הייתה כמותה מאז שהוא נולד. הוא הופתע הן מהתקיפות האוויריות הן מהמידע השיטתי על נקודות השיגור, הן מעצם הפעולה הקרקעית, וממיעטו הנפגעים שלנו וריבוי הנפגעים שלו. אין לי שום ספק שהמכה הזו חיזקה את ההרתעה. הם איבדו חלק מהנהגתם הצבאית והמדינית, הם איבדו מעל ל-700 אנשי חמאס".

לטענת ברק נעשו מאמצים לצמצם למינימום את מספר הנפגעים בקרב האוכלוסיה האזרחית ברצועה: "לצערינו, היות והחמאס מתחבא באופן שיטתי באוכלוסיה אזרחית, יורה מתוך בתי ספר, והיות ואנחנו מנסים למנוע נפגעים בכוחותינו, לא היה לאיש מאיתנו אשליות, ידענו שיהיו גם נפגעים אזרחים".
 

"ישראל פורחת ברווחים בין המלחמות"

באשר להשקפתו לגבי הסכסוך הישראלי-ערבי ברק מציג עצמו כריאליסט. "באזור שלנו צריך פיכחון. צריך לדעת מתי לפעול. ישראל משגשגת ופורחת דרך הרווחים בין המלחמות שבהם היא מכה כמו שצריך בצד השני. אני לא נרתע מלהכות כשצריך, ולא נרתע מלהעיז ולנסות לעשות שלום כשצריך".

על תכנית השלום שלו מספר יו"ר העבודה: "ממשלה בראשותי תציב תכנית אזורית לשלום שתהדהד גם עם התכנית הסעודית. בשלה העת לכך שישראל תציג תכנית משלה שתתמודד עם האתגר של שלום אזורי כולל שצומח חלקו מלמטה עם רגל כלכלית חזקה ושיתפוי פעולה. צריך למצות את האינטרס המשותף שלנו, של העולם הערבי המתון ושל המערב במאבק מול השילוש של רדיקליזם מוסלמי, טכנולוגית של שנק גרעיני ומדינות סוררות".

ברק מנסה לחדד את ההבדלים בין מצע מפלגתו לאלו של המפלגות האחרות. "איני יודע מה מפלגות אחרות רוצות, אך עם לשפוט לפי התנהגותו של הליכוד אז הוא נמצא בפינה שתוביל אותנו למבוי סתום ולהתנגשות עם חלק גדול מהעולם החופשי. קדימה בכלל אי אפשר לדעת מה היא רוצה כי היא מדברת בכמה שפות. יש שם חלק שהם אנשי ימין מובהקים וחלק מתעופפים במקום לא מוגדר."

"האירועים של השבועות האחרונים איפשרו לנו הצצה אל תוך ישראל היפה כמו שכולנו התגעגענו ורצינו אותה. בכוחינו להוביל את ההוויה הזאת אל תוך המציאות של היום-יום."
 
 

חלק שני (7:35 דק')

 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by