בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לונדון את קירשנבאום 
סודן סוערת לאחר החלטת הדרום להיפרד מהצפון: שר החקלאות נרצח 

סודן סוערת לאחר החלטת הדרום להיפרד מהצפון: שר החקלאות נרצח

 
לונדון את קירשנבאום |
 

בין הצדדים שוררת מתיחות רבה, בעיקר סביב שדות הנפט הנמצאים במערב המדינה. הדרום, הנוצרי ברובו, יגווע ברעב אם לא יזכה במחצב היקר. "אם הדרום יפגע בעקרונות הצפון נתקוף אותו", הזהיר הנשיא הצפוני, עומר אל-באשיר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(5:52 דקות)

 

הרוחות בסודן אינם שקטות, גם לאחר שהעם בדרום המדינה הצביע בעד היפרדות מהצפון. יומיים לאחר פרסום התוצאות הרשמיות, לפיהן 99.5% מאזרחי הדרום תמכו בפירוד, נרצח שר החקלאות על ידי הנהג שלו. עד כה נרצחו בדרום 50 איש מאז פרסום התוצאות.

 

הסיבה להחטת העם היא שהרוב בדרום הוא מאמינים פגאנים נוצרים, בניגוד לצפון בו הרוב הוא מוסלמי. זאת לאחר שמנהיג הצפון, עומר אל-באשיר ביצע במדינה מהפכה אסלאמית. כעת מרבית המאבק בין הצדדים הוא על אזור במערב סודן, הנקרא אביאיי, בו ממוקם המחצב העיקרי של המדינה האפריקנית - שדות הנפט. אל-באשיר לא יוותר על ההכנסה הזו בקלות, אך בינתיים הוא שומר על איפוק.

 

"קיבלנו את תוצאות משאל העם ואנחנו מקבלים בברכה את התוצאות האלה כי זה רצונם של תושבי דרום סודן", הוא אמר. לדבריו, כל התושבים, גם בדרום וגם בצפון, מצפים שהמהלך יהיה לטובה ויקדם את הפיתוח, את השירותים ואת רווחתם של התושבים. "אנחנו מקווים שהקשרים בין המדינות לא יהיו דוגמתם בין שום שתי מדינות בעולם, כיוון שאנחנו כבר יותר מ-100 שנה מדינה אחת ועם אחד", הוא הוסיף.

 

יש לציין כי אל-באשיר מבוקש בבית דין בין לאומי. סודן היא בסיס טרור והייתה יעד להפצצה אמריקנית עוד לפני 11 בספטמבר. אוסאמה בן לאדן נהד להתארח שם באופן חופשי - המדינה היחידה חוץ מסעודיה. כיום יש לאיראן אחיזה חזקה בסודן וגם ישראל תקפה שם בגלוי ולא בגלוי. הצפון ימשיך לשגר את המיליציות לדרום, כיוון שהם לא מסכימים על רוב הדברים.

 

מנהיג הדרום מדבר על כך שייתכן שהדרום יכונן יחסים עם מדינות שהצפון לא יאהב: "היפרדות הדרום מהצפון אינה סוף הדרך - זה לא אומר שנהיה אויבים זה לזה", הוא הסביר. לדבריו, על הצדדים לבנות קשרים חזקים ביניהם. "הגבול בין הצפון לדרום יהיה רק על הנייר", הבהיר.

 

עומר אלבאשיר הזהיר את הדרום ואמר שכל מה שהדרום יעשה וינגוד את עקרונות הצפון יאפשר לממשלתו לפתוח במלחמה. לכן יחסים עם ישראל אינם קרובים למרות שהדרום הוא ברובו נוצרי. הבעיה של הדרום היא שבמידה והוא לא ייקבל את שדות הנפט או לכל הפחות חלק מהם אנשיו ירעבו.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by