בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לונדון את קירשנבאום 
נמשכות ההפגנות באיראן: ההמונים קוראים לחמינאי ללכת בעקבות מובארק 

נמשכות ההפגנות באיראן: ההמונים קוראים לחמינאי ללכת בעקבות מובארק

 
לונדון את קירשנבאום |
 

מירב הזעם ברחובות טהרן והערים האחרות מופנים למנהיג העליון ולא לנשיא אחמדינג'אד. חברי מפלגת השלטון מנגד קוראים להוציא להורג את מנהיגי האופוזיציה מוסאווי וכרובי. גם בבחריין ממשיכות ההפגנות למרות שהמלך מציע להמשיך ברפורמות

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(7:03 דקות)

 

ההפגנות באיראן נמשכות גם היום (שלישי) אך הקולות והתמונות משם מועטות ביחס למה שיצא ממצרים. הסיבה לכך היא כי השלטון התכונן לכך היטב, ואין מצלמות פתוחות על כיכר א-תחריר. מיטב מנהיגי המהפכה של קיץ 2009 ניטלו, נאסרו או הוגלו לאחר המהומות הקודמות.

 

השלטון בטהרן הקים מועצה שלמה שתתאם את הפעולות עם כוחות הביטחון, על מנת  שלא תהיה הפתעה שוב. מדובר בשלטון אכזרי, לא כמו של מובארק. למרות זאת ניתן לשמוע את הצעירים ברחובות צועקים: "מובארק, בן עלי ועכשיו סייד עלי (חמינאי)!"

 

הקריאות הם נגד המנהיג העליון ולא נגד הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. הסיבה לכך היא שחמינאי הוא הדלק של הנוקשות השלטונית. "פעולות הדיכוי של המשטר האיראני חסרות תקדים, אבל חמינאי ואחמדינג'אד לא יצליחו לעצור את המהפכה" אומרים גולים איראנים ממקום מקלטם בלונדון.

 

 

בקרב השלטון הזה עולות כעת קריאות להוציא להורג את מנהיגי המהומות הקודמות, מוסאווי וכרובי. "מדוע האדונים הללו באיראן, אשר פרסמו הצהרות ונפלו למלכודת של אמריקה, לא חשבו על ההשפעה השלילית שתהיה על מדינות האזור כתוצאה ממעשיהם?" אמר יושב ראש ה]רלמנט, עלי  לריג'אני. "יש להוציא להורג את מוסאווי וכרובי", השיבו לו חברי הפרלמנט בקריאות קצובות.

 

עם זאת לא ניתן לקשור בין סוגי המשטרים במצרים ותוניסיה לזה שבאיראן. השלטון בטהרן כלל אינו ערבי ואפילו לא סוני. כמו בן חלוקת הכוח והתפלגות החברה באיראן שונה מיתר מדינות ערב.

 

גם בבחריין, נסיכות סונית עם רוב שיעי, יש עימותים ומהומות, שנובעים בעיקר מדחיפה של איראן אל מול מדינות ערב. המלך הצעיר, הפרו-אמריקני, מנסה ללכת לקראת המפגינים ולהציע להם רפורמות. "לאור האירועים שהיו אתמול והיום בראש מעיינינו עומדים שלום המולדת ושלום אזרחיה, ובאשר לרפורמות - הן יימשכו ולא יעצרו", הבטיח המלך, חמד בן עיסא אל ח'ליפה.

 

בתוך כך קוראים שלטונות סעודיה וירדן לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לעשות לאחמדינג'אד כפי שעשה למובארק. הכוונה היא להציע כתף קרה לנשיא איראן ולהחליש אותו כפי שקרה לנשיא מצרים. לדבי מצבו של מובארק, ייתכן ומדובר בספין של אנשיו שיאפשר לו לפרוש ולהעלם בשקט.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by