בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לונדון את קירשנבאום 
השר מרידור: "הפערים בין אובמה לנתניהו אינם בשמיים" 

השר מרידור: "הפערים בין אובמה לנתניהו אינם בשמיים"

 
לונדון את קירשנבאום |
 

סגנו של ראש הממשלה התייחס לנאומים שנשא אובמה, ואמר כי דבריו מעידים על כך שקיים בסיס חזק להמשך המשא ומתן. הוא הביע צער על כך שאובמה לא דיבר על נושא הפליטים, ואמר כי האפשרויות היחידות ליישום התכנית של הנשיא היא שחמאס יקבל את תנאי הקוורטט או יישאר מחוץ לתמונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(8:12 דקות)

 

בעקבות נאומיו של הנשיא אובמה, וערב נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אומר סגנו, והשר הממונה על שירותי המודיעין, דן מרידור, כי הדברים שנאמרו אתמול על ידי הנשיא האמריקני, ודבריו של נתניהו בשבוע שעבר מהווים בסיס קרוב להמשך הדרך. "כשהנשיא אובמה אומר שקווי 1967 לא יהיו הגבולות, אלא יצטרכו לעשות שינויים ולהביא את הדמוגרפיה בחשבון, זה מאוד מאוד קרוב", אמר מרידור, "ניתן לראות שהפערים אינם בשמיים, וצריך לדבר עליהם".

 

לדברי השר, המצב יכול היה להיות יותר פשוט אילו אובמה היה משתמש בנאומו הראשון בנוסח שבו השתמש בנאום בוועידת איפא"ק, בהקשר של התבססות הגבולות על קווי 1967. "האמרה שמביעה הבנה לשינויים הדמוגרפיים ואומרת שהם יהיו חלק משיקולי הגבול היא אמרה מאוד חשובה. זה היה הישג של שרון-בוש, ואובמה חזר עליו לראשונה אתמול", הסביר השר מרידור.

 

מרידור הסביר כי הוא מאמין שהאמריקנים הציבו תכנית יעד יפה, אבל הדרך לשם אינה פשוטה כל עוד החמאס נמצא בתמונה. "אני חושב שהאמירות של ראש הממשלה יחד עם דברי אובמה יכולים להוות בסיס לחידוש המשא ומתן, ובלבד שהחמאס יקבל את תנאי הקוורטט, מה שלא נראה שיקרה, או שתהיה החלטה של הרשות ללכת למשא ומתן לשלום ולא לאחדות על חשבון המשא ומתן הזה", הדגיש השר.

 

"אני חושב שחשוב לנו שתוצב אלטרנטיבה, שמדינות כמו מדינות אירופה תוכלנה לומר שהן לא הולכות למהלך החד צדדי של הפלסטינים, אלא מנסים להביא את הצדדים לשולחן המשא ומתן עם תכנית", הסביר מרידור, "אנחנו משוכנעים שאנחנו צודקים, אבל רוב עולם חושב אחרת.  אם אנחנו צודקים, אז נכון היה לחשוף את זה ולהציג את הנכונות, ללכת לוויתורים עם סיכונים לא קטנים, ובלבד שישתנה המצב הנוכחי שהוא בלתי אפשרי לאורך זמן. אני מקווה שזה יושג בסוף הביקור הזה".

 

נושא אחד מרכזי שאליו לא הייתה התייחסות בדברי אובמה, לפי מרידור, הוא סוגיית הפליטים, בייחוד לאור דברי אבו מאזן, אשר חזר לדבר על זכות השיבה. "זה עניין רציני, ואני מצטער שהאמריקנים לא אמרו שברגע שייקבע הגבול, אין פליטים לישראל".

 

"אני חושב שזה נכון להציב כיעד שלנו שאנחנו לא רוצים את כל השטח, זאת אמירה היסטורית משמעותית. אנחנו רוצים את השינויים של גושי ההתיישבות", אמר השר, והסביר כי קיימות שתי אפשרויות עבור הישראלים הגרים מעבר לשטח ישראל שייקבע. האחת, שהם יישארו במדינה הפלסטינית ויקבלו על עצמם את הדין שם כמו ערבים החיים בישראל. השנייה היא שהם יעברו לתוך שטח ישראל. "אלה שאלות שהממשלה עוד לא דנה בהן. זו שאלה לא פשוטה, ונצטרך לדון בה", ציין מרידור.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by