בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לונדון את קירשנבאום 
בחזרה לחווה הסינית: "הקול קרא אנחנו פצועים אם לא תגיע נמות" 

בחזרה לחווה הסינית: "הקול קרא אנחנו פצועים אם לא תגיע נמות"

 
לונדון את קירשנבאום |
 

כשהוא עומד מול הטנקים המפוייחים בחווה הסינית נשבע אילן כפיר כי עוד יחקור את סיפורם של אנשי השיריון שסיפור גבורתם נבלע תחת הילת גבורתם של אנשי הכומתות האדומות. שנים אחרי הוא מילא את השבועה וחזר לסיפוריהם של הלוחמים בטנקים, הטילים השורקים, המ"פ שקולות הזעקה לעזרה בקשר לא עוזבים אותו והצעירים שרק רצו לחיות. עדויות מהמלחמה ההיא

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(8:34 דקות)

 
 

אילן כפיר לחם בחטיבת הצנחנים במילואים שצלחה את התעלה במלחמת יום הכיפורים. ספר שכתב עוסק דווקא בחטיבת השיריון 14 בפיקודו של אמנון רשף שהיתה בסיני בתחילת המלחמה ואיבדה למעלה מ-300 לוחמים במלחמה אחת. על רקע אנשי הכומתות האדומות, נבלע מעט סיפור הגבורה של השריונרים ובספר שכתב מבקש כפיר  להביא את סיפור מלחמתה של אותה חטיבה בגיא ההריגה של החווה הסינית.

  

"נחשפתי לחטיבה 14 בשלבים המוקדמים של המלחמה", הוא מספר, "אחרי הצליחה כשהיתה טיפה רגיעה יצאתי עם המ"פ שלי מהחה"ן נסענו כמה קילומטר מאזור ראש הגשר ואני נתקל במראה של טנקים שלנו עומדים בקרב האחרון שלהם כמעט מטר מול מטר עם טנקים מצריים קנה מול קנה". כפיר נדהם מול המראה של הטנקים המפוחמים ונשבע כי יחקור את הקרב. רק שנים אחרי מילא את הבטחתו.

 

"זו לא רק חטיבה 14. בחווה הסינית לחמו מיטב החטיבות של צה"ל. לאו, דווקא אדומים. היה שם גדוד 890 שספג שם מכה נוראית. היה גדוד של נתן שונרי גדוד מילואים ותיקים והם נקלעים לקרב נואש שבשיאו המג"ד אומר בקשר: 'כל אחד לנפשו'", משחזר כפיר, "אלו אנשים שנלחמו ונפלו, חילצו ונפלו. הכל התמוטט".

 

"הטילים שרקו באוויר, ראיתי טנקים בוערים"

בגדוד של נתן שונרי לחם גם אחיו מקיבוץ בית השיטה. "רק בגזרה הזו קיבוץ בית השיטה איבד באותו לילה חמישה מבניו", מזכיר כפיר. הוא מציין כי ללא אותו קרב לא היתה צליחה של התעלה. "אני הייתי בפלוגת החה"ן שנכנסנו לצלוח ראשונים, זה היה כבוד גדול", הוא מתחבר על סיפורו האישי.

 

"נענו טור זחל"מים ורק בשלב האחרון לפני שהגענו לתעלה נתקלנו במכת אש. טילים שרקו באוויר ואני הרמתי את הראש מעל הזחל"ם, הסירת גומי ישבה לי מעל הראש, אבל הצלחתי מתוך הזחל"ם לראות טנקים בוערים ואני הבנתי שפה מתנהלת לחימה כדי לאפשר לנו לצלוח את התעלה. רק אחרי שנים ידעתי - זו חטיבה 14".

 

כפיר עבר במחקרו טנק טנק וזיהה את שמות וזהויות הלוחמים. "גדוד 79 ניהל קרב איום ונורא. הם פורצים צפונה כדי למנוע הגעת כוחות טנקים מצרים כדי שלא יוכלו לפגוע בראש הגשר. כל המשימה של חטיבה 14 והגדודים שלה נועדו למטרה אחת: לאפשר את הצליחה ולתת לצנחנים לרדת אל המים", הוא מספר ומבקש להזכיר את סיפורו של מ"פ צעיר בשם רמי מתן.

 

"לפני היציאה לקרב ניגש אליו בחור צעיר ואומר לו קוראים לי ירון גבעתי, צוער טנקים חניך בבה"ד 1, ואומר לו אני מבקש שתחזיר אותי הביתה בשלום. אותו מ"פ צעיר נחנק עם דמעותיו מחבק את הבחור ואומר לו: נעשה הכל כדי שכולנו נחזור הביתה בשלום. באותו לילה הוא נשאר טנק אחרון אבל לקח על עצמו משימה לחלץ את כל מי שנשאר מהגדוד. בבוקר הוא שואל על ירון גבעתי ואומרים לו: ירון גבעתי נפל בשתיים בלילה".

 

 אותו מ"פ קיבל בלילה קריאה בקשר: 'כאן טנק 2א'. הוא זיהה את הקול כקולו של המפקד שי ליפשיץ. אבל אז שמע עוד קול שאומר 'כאן טנק 2א', קול שלא הצליח הפעם לזהות. "'מי אתה?', שואל המ"פ, והקול עונה: 'אנחנו פצועים אם לא תגיע אנחנו מתים'". הוא ניסה לברר את מיקום הטנק אך לא הצליח. רק בבוקר התברר למ"פ כי מדובר היה בטנק של צוערים וכולם נפלו. "39 שנים אחרי אותו רמי מתן אומר לעצמו: 'אני הולך עם הרגשה של נכשלתי לא עמדתי בהבטחה לירון גבעתי - לא הצלתי את טנק הצוערים".

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by